Enligt medieuppgifter överväger Boeing nu att utveckla en X-version av B767 istället för tillverkarens nya B797, vilket skulle spara stora utvecklingskostnader.
Första flygning år 2025 och ett svar på Airbus A321XLR och A330neo, det är Boeings tanke med en vidareutveckling av 767 med namnet Boeing 767X enligt Flight Global. Den nya versionen av 767:an kan potentiellt ersätta den planerade Boeing 797 då en vidareutveckling av B767 skulle spara Boeing mängder med utvecklingskostnader jämfört med ett helt nytt flygplan, 797.
Om Boeing väljer att satsa på B767X före B797 kommer vidareutvecklingen att ha nya motorer och förlängda landningsställ för att få plats med de nya motorerna. Det är alltså tal om en spegling av utvecklingen kring Boeing 777 där varianten 777X skulle premiärflugit under året, något som dock har försenats på grund av problem med motorerna.
Åter till Boeing 767 så levererades det första flygplanet av typen till United Airlines år 1982 och hittills har 1 165 stycken 767:or levererats. Just nu finns det 105 flygplan i orderboken för Boeing och det är uteslutande frakt- och tankversioner till bland annat US Air Force som ska tillverkas.
(Foto: formulanone)